دانشگاه آزاد اسلامي مرکز مهران - www.iaumehran.ac.ir

معرفي شهرستان

شهرستان مهران:

شهرستان مهران در درازاي جغرافيايي 46 درجه و 10 دقيقه و پهناي جغرافيايي 33 درجه و 7 دقيقه و در بلندي 155 متري از سطح دريا قرار دارد. مهران در كرانه چپ رود كنجان چم قرار گرفته و با مرز عراق بيش تر از چند كيلومتر فاصله ندارد. مهران از شمال به ايلام، از خاور به دهلران، و از باختر و جنوب به عراق محدود است. 

مركز اين شهرستان، شهر مهران است كه در ساحل چپ رودخانه كنجانچم واقع شده است و با مرز عراق بيش از چند كيلومتر فاصله ندارد. مهران قبلا منصورآباد خوانده مي‌شد. در سال 1309 با تصويب فرهنگستان زبان ايران، به «مهران» تغيير نام داد.

در بخش مركزي مهران، مخازن نفت وگاز طبيعي كشف، و چاه‌هايي در آن حفر گرديده است. دشت هاي مهران به خاطر پيوستگي كوه و دشت با يكديگر، داراي اهميت سوق الجيشي و تاريخي است.

مراكز ديدني و زيارتگاهي:

1- قلعه‌ي كنجانچم

2- سنگ نوشته‌ي تخت‌خان

2- تپه‌هاي چغاآهوان و چغاگلان

4-  بقعه‌ي امامزاده سيد حسن (ع)

5- بقعه‌ي امامزاده علي صالح (ع)

 

شهر مهران در دوران دفاع مقدس: سرزمين مهران به دليل اهميت و موقعيتش در جلگه بين النهرين، در دوره هاي مختلف تاريخي نبردهاي مهمي را پشت سرگذاشته است و از هنگام روي کار آمدن حزب بعث عراق در سال 1347، همواره مورد طمع آن رژيم بود.

پاره اي از درگيري هاي حکومت عراق با ايران در دوره پهلوي بر سر تصاحب اين دهليز صوت گرفت و ارتفاعات مهم آن چند بار اشغال شد. بعد از پيروزي انقلاب اسلامي نيز قواي رژيم بعث بارها به نقاط مرزي مهران تجاوز کردند و بعد از آغاز رسمي جنگ تحميلي، مهران را چهار بار به اشغال در آوردند که بار اول طي عمليات والفجر 3، پس از 35 ماه اشغال و بار دوم در سال 1365 با عمليات کربلاي 1 پس از دو ماه اشغال، اين شهر آزاد شد. در آخرين سال جنگ، مهران دوبار ديگر، در فاصله اي کوتاه اشغال شد.

 

 مردم مهران شيعه اثني عشري بوده و نژاد مردم مهران کرد فيلي و زبان آنها کردي است. اغلب مردم مهران داراي بستگان زيادي در شهر بدره هستند که با آغاز جنگ تحميلي عليه ايران از ديدن هم محروم شدند و تا سقوط صدام ادامه داشت.

بعد از بازگشايي مرز مهران، شهر کوچک مهران محل تردد روزانه ده‌ها هزار نفر مسافر شد که رونق زيادي به اين شهر دادند. اکنون با فعاليت گمرک مهران در مرز بهرام‌آباد که بزرگ‌ترين گمرک خاکي کشور است روزانه حجم بالايي از کالا از ايران به عراق صادر مي‌شود که عمده اين کالاها شامل سيمان و مصالح ساختماني و ميوه مي‌باشد همچنين روزانه در حدود 3500-5000 زائر با عبور از مهران وارد خاک عراق مي شوند.

مرز مهران مناسب ترين و بهترين راه براي فعاليت هاي توريستي و زيارتي و هم چنين يكي از مناسب ترين و مطمئن ترين مناطق براي فعاليت اقتصادي است. شهر مرزي مهران حدود 12 كيلومتر تا نقطه صفر مرزي فاصله دارد و كم تر از 20 كيلومتر با شهر هاي كرد تبار بدره و زرباطيه عراق فاصله دارد و به عنوان حاقه اتصال مركز استان ايلام با مركز استان واسط و بغداد عراق در طول قرن ها مهم ترين گذرگاه ارتباطي مردمان دو سوي مرز بوده است.