جستجو در سايت

 
 
  معرفی شهرستان
  ذخيره اين صفحه: ذخيره در قالب MS Word  ذخيره در قالب صفحه وب ذخيره در قالب MS Excel  

نسخه آماده چاپ

شهرستان مهران:

شهرستان مهران در درازای جغرافیایی 46 درجه و 10 دقیقه و پهنای جغرافیایی 33 درجه و 7 دقیقه و در بلندی 155 متری از سطح دریا قرار دارد. مهران در كرانه چپ رود كنجان چم قرار گرفته و با مرز عراق بیش تر از چند كیلومتر فاصله ندارد. مهران از شمال به ایلام، از خاور به دهلران، و از باختر و جنوب به عراق محدود است. 

مركز اين شهرستان، شهر مهران است كه در ساحل چپ رودخانه كنجانچم واقع شده است و با مرز عراق بيش از چند كيلومتر فاصله ندارد. مهران قبلا منصورآباد خوانده مي‌شد. در سال 1309 با تصويب فرهنگستان زبان ايران، به «مهران» تغيير نام داد.

در بخش مركزي مهران، مخازن نفت وگاز طبيعي كشف، و چاه‌هايي در آن حفر گرديده است. دشت هاي مهران به خاطر پيوستگي كوه و دشت با يكديگر، داراي اهميت سوق الجيشي و تاريخي است.

مراكز ديدني و زيارتگاهي:

1- قلعه‌ي كنجانچم

2- سنگ نوشته‌ي تخت‌خان

2- تپه‌هاي چغاآهوان و چغاگلان

4-  بقعه‌ي امامزاده سيد حسن (ع)

5- بقعه‌ي امامزاده علي صالح (ع)

 

شهر مهران در دوران دفاع مقدس: سرزمین مهران به دلیل اهمیت و موقعیتش در جلگه بین النهرین، در دوره های مختلف تاریخی نبردهای مهمی را پشت سرگذاشته است و از هنگام روی کار آمدن حزب بعث عراق در سال 1347، همواره مورد طمع آن رژیم بود.

پاره ای از درگیری های حکومت عراق با ایران در دوره پهلوی بر سر تصاحب این دهلیز صوت گرفت و ارتفاعات مهم آن چند بار اشغال شد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز قوای رژیم بعث بارها به نقاط مرزی مهران تجاوز کردند و بعد از آغاز رسمی جنگ تحمیلی، مهران را چهار بار به اشغال در آوردند که بار اول طی عملیات والفجر 3، پس از 35 ماه اشغال و بار دوم در سال 1365 با عملیات کربلای 1 پس از دو ماه اشغال، این شهر آزاد شد. در آخرین سال جنگ، مهران دوبار دیگر، در فاصله ای کوتاه اشغال شد.

 

 مردم مهران شیعه اثنی عشری بوده و نژاد مردم مهران کرد فیلی و زبان آنها کردی است. اغلب مردم مهران دارای بستگان زیادی در شهر بدره هستند که با آغاز جنگ تحمیلی علیه ایران از دیدن هم محروم شدند و تا سقوط صدام ادامه داشت.

بعد از بازگشایی مرز مهران، شهر کوچک مهران محل تردد روزانه ده‌ها هزار نفر مسافر شد که رونق زیادی به این شهر دادند. اکنون با فعالیت گمرک مهران در مرز بهرام‌آباد که بزرگ‌ترین گمرک خاکی کشور است روزانه حجم بالایی از کالا از ایران به عراق صادر می‌شود که عمده این کالاها شامل سیمان و مصالح ساختمانی و میوه می‌باشد همچنین روزانه در حدود 3500-5000 زائر با عبور از مهران وارد خاک عراق می شوند.

مرز مهران مناسب ترین و بهترین راه برای فعالیت های توریستی و زیارتی و هم چنین یكی از مناسب ترین و مطمئن ترین مناطق برای فعالیت اقتصادی است. شهر مرزی مهران حدود 12 كیلومتر تا نقطه صفر مرزی فاصله دارد و كم تر از 20 كیلومتر با شهر های كرد تبار بدره و زرباطیه عراق فاصله دارد و به عنوان حاقه اتصال مركز استان ایلام با مركز استان واسط و بغداد عراق در طول قرن ها مهم ترین گذرگاه ارتباطی مردمان دو سوی مرز بوده است.

 

 


  صفحات مرتبط:

عنواني براي نمايش وجود ندارد